odwiedziło nas:

dzisiajdzisiaj42
ten tydzieńten tydzień2705
ten miesiącten miesiąc12826
od startuod startu822931

l2 logo

 

  

 

 

 

misja

75402124 2533750410035610 1937479899212152832 n 1

galeria: Konkurs o Pomniku Wdzięczności w Poznaniu

Sacratissimo Cordi - Polonia Restituta

Najświętszemu Sercu - Polska Odrodzona 

To tytuł konkursu o Pomniku Wdzięczności w Poznaniu - skierowany do dzieci i młodzieży, który ma już kilkuletnią tradycję.

Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika Wdzięczności w Poznaniu.

Co roku temat jest zmieniany. Temat proponowany na rok 2019 brzmiał: „ Poznań był wierny zawsze Bogu i Ojczyźnie. Przypomnijmy mieszkańcom naszego miasta, jak wyglądał Pomnik Wdzięczności”. Patronat nad konkursem objęli: Arcybiskup Metropolita Poznański, Kuratorium Oświaty w Poznaniu, Poznański Oddział Akcji Katolickiej, Region Wielkopolska NSZZ „Solidarność”. Celem konkursu było przybliżenie najmłodszym mieszkańcom historii naszej „małej Ojczyzny” - Wielkopolski, jednego  z najbardziej zapomnianych faktów z najnowszych dziejów Poznania i Polski – historię budowy i zniszczenia Pomnika Najświętszego Serca Pana Jezusa zwanego popularnie Pomnikiem Wdzięczności. Był to jeden z trzech najważniejszych Pomników w Polsce, symboli naszej niepodległości, obok Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie i Pomnika Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Wszystkie te pomniki zostały zburzone przez Niemców w czasie II wojny światowej, a po jej zakończeniu – dwa pozostałe, poza Pomnikiem Wdzięczności w Poznaniu, zostały odbudowane. Pomnik Wdzięczności w Poznaniu powstał w 1932 r. i był darem wdzięczności Wielkopolan za zwycięskie Powstanie Wielkopolskie i odzyskanie niepodległości po 123 latach niewoli narodowej, a jednocześnie największym i najbardziej rozpoznawalnym monumentem przedwojennego Poznania. Jesienią 1939 r. zburzyli go Niemcy i dotąd nie został odbudowany.

Na tegoroczny konkurs wpłynęły 473 prace z 29 szkół Wielkopolski. Z naszej szkoły zostało wysłanych do Poznania 3O prac plastycznych uczniów z klas IV-V i jedna praca multimedialna w kategorii prac uczniów klas VII – VIII.

Praca – jedyna praca multimedialna wysłana z naszej szkoły! - ucznia z klasy VIII b Jakuba Jóźwiaka została nagrodzona wyróżnieniem w kategorii prac grupy wiekowej uczniów klas VII-VIII.

Cieszymy się bardzo, gratulujemy sukcesu i życzymy kolejnych osiągnięć ! Dzięki temu Jakub otrzymał wraz Rodzicami zaproszenie do wzięcia udziału w dniu 11 listopada 2019 roku w uroczystym Koncercie Niepodległościowym z okazji 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i dwusetnej rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki – twórcy opery narodowej i kanonu pieśni patriotycznych i pieśni polskich do auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, podczas którego zostały uczestnikom konkursu wręczone pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe.

Wszyscy uczestnicy uroczystości mogli wysłuchać pięknego koncertu okolicznościowego.

W pierwszej części koncertu zabrzmiały dzieła Moniuszki wykonane przez Orkiestrę Reprezentacyjną Sił Powietrznych pod dyrekcją majora dra Pawła Joksa i solistów Opery Poznańskiej, natomiast w drugiej części - publiczność miała możliwość wysłuchania i wspólnego również zaśpiewania pieśni patriotycznych i z humorem z kapelą wileńską z Wilna.

Organizator Konkursu zapewnił, że wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie plastycznym otrzymają w niedługim czasie imienne pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.

Dla zainteresowanych więcej informacji o Pomniku Wdzięczności w Poznaniu na stronie internetowej: www. pomnikwdzięczności.poznań.pl

Anna Barłóg